درمان گردن درد با استفاده از فیزیوتراپی

درمان های غیر فعال برای کمک به کاهش درد و / یا سفتی به عنوان بخشی از برنامه فیزیوتراپی برای درد گردن استفاده می شود، در تئوری، هنگامی که درد و سفتی کاهش می یابد، تمرینات برای گردن می تواند موثر باشد.

در ادامه انواع درمان های غیر فعال را توضیح خواهیم داد

گردن درد یک مشکل بسیار جدی است که می تواند توانایی شما را برای انجام فعالیت های روزانه نرمال محدود کند. گردن درد موجب محدودیت حرکتی گردن و یا حتی موجب ایجاد درد در شانه،بازو ودست شما باشد.گردن درد ممکن است به علت های مختلفی همانند بد راستایی گردن در اثر وضعیت بد نشستن، ضربه، ارتروز و مشکلات دیسک گردن ایجاد شود. فیزیوتراپی گردن درد شامل مدالیته های کاهش درد و التهاب،تکنیکهای درمانهای دستی (ماساژ،موبیلیزیشن مفصلی که موجب افزایش دامنه حرکتی گردن وکاهش دردمی شود)،تمرین درمانی(تمرینات تخصصی افزایش دامنه حرکتی گردن،تقویت عضلات ضعیف گردن وتمرینات کششی عضلات کوتاه)،ترکشن(استفاده ازتکنیک کشش مهرههای گردنی برای کاهش درد گردن مخصوصا در مواردی همچون فیزیوتراپی گردن وفتق دیسک)،اصلاح پوسچر(یکی از علل مهم ایجاد دردهای گردن وضعیتهای بد نشستن می باشد با اصلاح این وضعیت ها میتواند موجب درمان گردن درد ومانع ایجاد مجدد ان شود)می باشد.

علائم دیسک گردن ممکن است در محل های مختلفی احساس شود که باعث می شود بیماری شما پیچیده و درمان گردن درد آن دشوار شود درد ممکن است مستقیما در گردن ، درد پشت گردن یا تنها یک سمت آن احساس شود. همچنین احتمال دارد درد ناشی از گردن در استخوان شانه و بازو احساس شود و انواع دیگر شانه درد نیز ممکن است ناشی از گردن باشد. در صورتی که عصبی در گردن شما ملتهب یا گرفته شود، درد تا بازو و دست شما گسترش پیدا می کند. ضعف، بی حسی یا گزگز گاهی اوقات در بازو و دست نیز احساس می شود. تمامی علائمی که دارید را به پزشک یا فیزیوتراپیست اطلاع دهید تا او بتواند بیماری شما را شناسایی کند و بهترین روش درمان بدون جراحی شامل فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی و ورزش های گردن درد را برای شما انتخاب نماید.علائمی که مشکلات ریشه عصب در گردن نامیده می شود بسته به ریشه عصب درگیر متنوع هستند و عموما در سمتی که عصب دچار مشکل شده بوجود می آیند. این علائم از قرار زیر هستند:

 • درد گردن و درد کتف، بازو و قسمت بالای سینه که احتمالا از مسیر ریشه عصب درگیر تا انگشتان گسترش پیدا می کند.
 • گردن درد شدید و مورمور شدن در ناحیه گردن می کند
 • درد یا بی حسی خفیف در مسیر عصب
 • احساس ضعف در شانه، بازو یا دست
 • احساس دردی که با حرکات مشخص گردن شدت پیدا می کند
 • احساس دردی که با بالا بردن دست یا قرار دادن آن در پشت بروز می کند.
 • یکی از شایع ترین انواع سر درد، سردرد گردنی (سر درد ناشی از گردن درد) است که از گردن نشات می گیرد. سردرد گردنی عموما ناشی از فعالیت هایی است که در آنها فشار بیش از حدی بر مفاصل بالایی گردن وارد می شود. این فشار می توان می تواند به دلیل آسیب ناشی از حوادث مخصوص (مثل کشیدگی گردن یا بلند کردن جسم سنگین)، یا فعالیت های مکرر یا طولانی مدت، مانند دولا دولا راه رفتن، طرز نشستن یا ایستادن نامناسب، بلند کردن یا حمل کردن جسم سنگین، خم کردن و پیچش بیش از حد گردن، کار کردن با رایانه یا فعالیت هایی که مستلزم قرار گرفتن دست ها در جلوی بدن (مثل کارهای خانه) است، باشد.

افراد مبتلا به این نوع سر درد و سرگیجه معمولا در طول فعالیت های که علت درد است، شروع تدریجی علائم گردن درد و سر درد را تجربه می کنند. بااین حال، این بیماران همچنین پس از انجام فعالیت جنسی، مخصوصا به محض راه رفتن در صبح روز بعد درد و گرفتگی گردن را تجربه می کنند.

سعادت آباد فیزیوتراپی در سعادت آباد فیزیوتراپی سرو نقره ای در سعادت آباد فیزیوتراپی در سعادت آباد مرکز سنجش تراکم استخوان در تهران سنجش تراکم استخوان در تهران سنجش تراکم استخوان در تهران

روش های درمان گردن درد با فیزیوتراپی

 • گرمادرمانی
  گرما باعث تقویت جریان خون می شود،عضلات سفتو منقبض را شل می کند و باعث تسکین درد می گردد. از آن می توان به صورت کمپرس های آب گرم (کیف آب جوش)، لامپ های مادون قرمز، تشعشع امواج کوتاه، اولترا سوند (امواج مافوق صوت)، موم پارافینی داغ یا وان آب گرم استفاده کرد.بسته های گرم (hot packs) می توانند خشک باشند همانند پد های برقی، بطری های آب گرم و بسته های ژل؛ و یا اینکه به صورت مرطوب باشند.
 • تراکشن
  تراکنش برای مجزا کردن سطوح مفاصل گردن مورد استفاده قرار می گیرد، و برای درمان آرتروز گردن بسیار کارآمد است.
 • سرمادرمانی
  در برخی از موارد از سرما برای درمان استفاده میشودهنگامیکه یک عامل خنک کننده بر روی پوست قرار میگیرد، رگهای خونی تنگ شده و جریان خون کاهش می یابد و در نتیجه التهاب و تورم کاهش می یابد. درجه حرارت پوست نیز کاهش می یابد که باعث القای یک اثر ضد درد یا بی حس کننده داشته و نقش مهمی در کنترل درد ایفا می کند. درمان سرد معمولاً در فاصله 24 تا 48 ساعت اول پس از مرحله حاد آسیب دیدگی برای جلوگیری از آسیب بافت و همچنین پس از 48 ساعت اول در حالتیکه التهاب همچنان ادامه داشته باشد، کاربرد دارد.
 • ماساژ درمانی
  ماساژ درمانی به بهبود جریان خون کمک می کند، شما را از لحاظ جسمی و روحی آرام می سازد، دردهای موضعی یا گرفتگی های عضلانی را برطرف ساخته و ورم را کاهش می دهد.معمولا پشت گردن و اطراف آن ماساژ می شود، از جمله پشت سر، شانه ها و پشت.
 • متحرک کردن مفصل
  روش های متحرک کردن مفصل به منظور کمک به بهبود دامنه حرکتی گردن و کاهش گردن درد مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ورزش و حرکات اصلاحی
  حرکات اصلاحی و ورزش گردن استقامتی که در ادامه ارائه می شود به منظور بهبود استقامت عضلات گردن طراحی شده اند. شما باید قبل از شروع به انجام این حرکات اصلاحی گردن در مورد کارایی آنها برای خود با فیزیوتراپیست مشورت کنید.

گردن درد بیماری بسیار شایعی می باشد که گاهی با سردرد و سرگیجه و کمر درد نیز همراه می باشد و عمدتا ناشی از بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر می باشد.

برخی از مطالب از سایت asadiclinic.ir گرفته شده است